Dnia 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. W naszej grupie dzień ten rozpoczął tydzień z książką. Dzieci każdego dnia poznawały różne gatunki książki, zapoznały się z jej budową, opowiadały o swoich ulubionych książkach. Zapoznały się z zasadami korzystania z książek. Rozróżniały książki małe i duże, cienkie i grube, ciężkie i lekkie. Smerfy odbyły również wirtualny spacer po bibliotece.
Czytanie książek ma wiele zalet:
- Czytanie jest pomocne w rozwoju mowy, słuchu, rozumienia.
- Rozwija wyobraźnię, zdolność koncentracji, uczy dostrzegania szczegółów.
- Poszerzają wiedzę – książki sprawiają, że możemy odpowiedzieć na mnóstwo pytań o otaczającym świecie.
- Jest sposobem na dobry sen – dzieci, które nie oglądają telewizji i nie korzystają z innych elektronicznych urządzeń przed snem zasypiają szybciej.
- Obniża poziom stresu. Pierwsze 6 minut czytania działa tak zbawiennie na organizm, że spowalnia się nasze tętno, zmniejsza napięcie mięśni.
- Jeżeli dziecko stanie się aktywnym uczestnikiem historii, damy mu możliwość ćwiczenia podejmowania trudnych decyzji, wnioskowania, podnoszenia poziomu empatii, co później przyda się w codziennym życiu.
- Czytanie to czas sam na sam i świetna zabawa!
Aneta J.